Staj Görüşmesinde Nelere Dikkat Edilir ?

Staj Görüşmesinde Nelere Dikkat Edilir ?

Bu yazıda staj görüşmesinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve etkili bir görüşme için neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Staj görüşmesinde en önemli ve ilk şart vaktinde görüşme yerinde olmanızdır. Hatta siz çok erken değil  ama yarım saat veya 45 dakika erken giderseniz sizin için olumlu bir geri dönüştür nedeni ise o görüşmeye verdiğiniz önemi ve staj görüşmesi yapacağınız yetkilinin olumlu düşüncelerine sebebiyet vermektir. Çünkü siz ne kadar istekli görünürseniz o kadar görüşme o denli etkili geçer fakat istekli görünmenin de dozunu ayarlamalısınız.

Nasıl Hitap Edilmeli 

Sizinle görüşen firma yetkilisiyle öncelikle tanışın tanışırken fazla detaya girmeden onların ilgilendiği kısımla ilgi yüzeysel olarak kendinizi tanıtın öncelikle ardından yetkili kişi kendini tanıtmaz ise siz ondan ismini soy ismini öğrenin ve ona ismini söyleyerek ,Örneğin; Ali bey, Ayşe hanım şeklinde hitap ediniz.

Konuşma Nasıl Geçmeli

Samimi ve saygılı bir dil ile karşınızdakiyle rahat konuşun ve diksiyonunuz düzgün olmasına dikkat ediniz kesinlikle heyecan yapmayın sonuçta dünyanın sonu değil ve karşınızdakinin de sizin gibi bir insan olduğunu unutmayın ağabeyinizle yada ablanızla konuşuyormuş gibi rahat konuşun.

İş Hakkında Ne Sorarlar ?

Arkadaşlar iş hakkında soru sormuyorlar buna kendim bizzat kendi görüşmemde şahit oldum bende bu konuda biraz tedirgindim acaba iş ile bölümüm ile ilgili ne sorabilirler yada sorarlar mı gibisinden fakat ilk görüşmede belki bir sınav yapabilirler ama bu sınavı da alanınızla ilgili değilde daha çok dikkat ve hız ölçümlü bir sınava tabi tutarlar sizi bu yüzden bu konuda hiç tedirgin olmayın belki bildiğiniz yada hakim olduğunuz konuları size sorabilirler evet ama bunu sormalarının sebebi ne bildiğinizi ölçmek değil sizi ilgili departmanlarından hangisine koyabileceklerine karar vermek için.

Kesinlikle Acele Etmeyin

Yetkili kişi konuşurken onunla göz teması kurmaya dikkat edin ve onu dinlediğinizi ve onu anladığınızı ona hissettirin ve kesinlikle sözünü kesmeyin onlar o konuda emin olun tecrübelidirler ve size istediğiniz her şeyi söylemeniz için yeterli zaman ve söz hakkı vereceklerdir. Bu yazıda tecrübelerimden sizlere bahsetmek istedim umarım faydalı olmuştur hepinize bol şanslar arkadaşlar

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir