PostgreSQL-pgAdmin4 Kurulumu

PostgreSQL-pgAdmin4 Kurulumu

Türkçe kaynak bulmakta zorlanan arkadaşlar için postgreSql krulumu ve pgAdmin kurulumu adlı yazıyı hazırladım sizlere bu işe sıfırdan başlayan arkadaşlar için her şeyi sıfırdan anlatmayı planlıyorum bu yazıyı yazmamdaki amaç kendi edindiğim bilgileri sizlerle paylaşarak kafası karışık olan arkadaşlara ufakta olsa bir faydamın dokunmasını istememdir.

PostgreSQL Nedir?

Nedir bu postgresql, pgAdmin Nedir postgresql veritabanı işlemlerimizi yapmak için içerisinde çeşitli kombinasyonların bulunduğu bir veritabanı kayıt programıdır bu program sayesinde yapmak istediğimiz projedeki veritabanı kayıtlarını tablolarımızı oluşturarak düzenli bir şekilde verilerimizi kayıt altına alabiliyoruz ve kayıt altına aldığımız bu veriler içerisinde SQL sorguları ile sorgulama işlemleri yapabiliyoruz.

PostgreSQL İndirme

PostgreSQL’i bilgisayarımıza indirmek için öncelikle postgresql’ resmi sitesine giriyoruz indirme ve kurulum tamamen ücretsiz sağlanıyor. PostgreSQL’de indirme yapacağınız sayfanın linkini https://www.postgresql.org/download/ burada verdim.

1.Adım

Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekranda çeşitli işletim sistemleri için indirme linklerini görüyorsunuz sizin işletim sisteminiz hangisi ise onu seçiyorsunuz ben windows için postgreSQL kurulumunu göstereceğim.

Windows işletim sistemini seçiyoruz.

2.Adım

Download the installer linkine tıklıyoruz.

3.Adım

Ardından postgreSQL’in son sürümünü indiriyorsunuz siz bu yazıyı okurken yeni sürümler çıkmış olabilir en son sürümü indirmeniz de bir sakınca yok. Sürümü seçtikten sonra bilgisayarınız 32 bit veya 64 bit hangisi ise onu seçiyoruz ve ardından DOWNLOAD NOW seçeneğine tıklıyoruz ve indirme başliyor.

indirme İşlemi tamamlandıktan sonra.

PostgreSQL-pgAdmin Kurulum

İndirdikten sonra elinizde böyle bir dosya olması gerekiyor.

Bu dosyayı çalıştırıp karşınıza çıkan adımlarda next diyerek varsayılan adımları uygulayark kurulumu kolayca yapmış olursunuz.

**ÖNEMLİ** Kurulum sırasında sizden şifre belirlemeniz istenecektir sakın bu şifreyi unutmayın. Şifrenizi 1234 koyabilirsiniz.

Şeklinde Kurulumu tamamladıktan sonra PgAdmine Giriş yapiyoruz.

PgAdmin-PostgreSQL Giriş

Windowsta arama bölümüne pgAdmin yazarak giriş yapabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur arkadaşlar kafanıza takılan soruları barankisa.04@hotmail.com mail hasabımdan bana iletirseniz bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır.

 

 

 

 

 

PostgreSQL-pgAdmin4 Kurulumu” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir