Eklem Faresi Nedir ? belirtileri Nelerdir ?

Eklem Faresi Nedir ? belirtileri Nelerdir ?

Öncelikle iyi günler diliyorum bu yazıda eklem Faresi Nedir, eklem faresi belirtileri Nelerdir ,eklem faresi nasıl oluşur,eklem faresi nasıl bir hastalıktır,eklem faresi tedavisi nasıl,eklem faresi zararlımıdır,eklem faresi nasıl tedavi edilir ,eklem faresi kimlerde görülür,eklem faresi nasıl olur gibi sorularınızın yanıtını vermeye çalışacağım kolay gelsin.

Eklem Faresi Nedir, Eklem Faresi Nasıl Anlaşılır

Eklem faresi (loose body) genellikle diz eklemi çevresinde görülür ve kalça, dirsek ve diğer eklemlerde de görülen, ufak parçalardan oluşan cisimlerdir. Eklem etrafında bulunan eklem sıvısı ya da sinoviyumda görülen kıkırdak ya da kemik parçalarından oluşmaktadır yapısı bu şekildedir. Eklem farelerinin boyutları genellikle birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar çıkabilir.

Eklem fareleri Romatoid artrit, osteoartrit gibi durumlardan meydana gelebilen bir oluşumdur ya da osteoartrite neden olabilir. Diğer nedenleri ise  travma ya da kırıklardır. Eklem faresinin en çok spor yapan bireylerde gözükmektedir.

Eklem faresinin en sık görülen belirtisi dizde kitlenme meydana getirmesidir ve takılma hissidir. Eklem faresi oluşan bireyler içeride bir şeylerin hareket ettiğini hisseder ve bu rahatsızlıkla şikayetçi olur. Bunlar dışında şişlik ve ağrı gibi durumlar ile de kişi karşılaşabilir.

Eklem faresinin tespiti Röntgen kullanılarak kolay bir şekilde yapılabilir. Ciddi boyutlarda olan serbest cisimlere cerrahi tedavi uygulanır ve parçacık bulunduğu bölgeden çıkarılarak alınır. Cerrahi tedavi sonrasında kişilerde fizik tedavi süreci başlar. Şişlik, ağrı ve kas zayıflığı, kas kısalığı gibi durumlarda dokuyu eski haline getirerek tedavi süreci tamamlanmış olur.

Eklem faresi gözden kaçan ancak önemli bir problemdir. Detaylı bir inceleme yapılarak sorunun gerçek kaynağı tespit edilebilir ve tedaviye karar verilebilir. Son olarak özellikle kilitlenme ve hareket eden bir cisim hissi direk olarak eklem faresini akıllara getirir.

Eklem Fareleri Nasıl Oluşuyor ?

Eklem fareleri genellikle düşme,  bir yere çarpma sonucu, spor faaliyetlerinden sonra ya da darbelerden sonra oluşması yüksek olasılıktır. Bazen de eklem zarı buna neden olabilir. Dizde ağrıdizde şişlik, dizden ses gelmesi, dizde hareket kısıtlılığı,dizde takılma gibi şikayetler yapabilir. Biz bu hastaları eskiden açık ameliyatlarla tedavi ediyorduk. Şu anda teknoloji ve tıbbın gelişmesi ile kapalı ortamda ameliyat yapabiliyoruz.Benim önerim bu tarz şikayetlerinizin olması durumunda şikayetin ihaml edilmeyerek ileri boyutlarının önüne geçmek sebebiyle bir doktora danışılmalı ve eğer varsa cerrahi müdahalenin yapılması yönündedir.

umarım faydalı olmuştur sağlıcakla kalın.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir